Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6309453
Unikalne odwiedziny: 6091925


 

Slow Art Day „Alegoria powonienia”...

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia… Z okazji Dnia Wolnej Sztuki (Slow Art Day) zapraszamy do kontemplacji jednego z obrazów znajdujących się w zbiorach Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

W związku z motywem przewodnim Dnia Wolnej Sztuki, którym w tym roku jest miłość, proponujemy możliwość medytacji nad obrazem „Alegoria powonienia”. Płótno pochodzi z XVI w. i wykonane zostało w Wenecji, w kręgu malarzy związanych z pracownią Jacopa Tintoretta lub jego syna Domenica. Przedstawia klasyczny przykład personifikacji zmysłu węchu – jako młodej kobiety w antycznych szatach z przynależnymi atrybutami – kwiatami i psem. W XVI i XVII w. takie przedstawienie było też symbolem pory wiosennej, siły natury i miłości.

Powolne i dokładne obejrzenie tego dzieła sztuki umożliwi jego reprodukcja w odpowiedniej skali, ze szczegółowym opisem całej kompozycji i objaśnieniem licznych symboli. Wydruk przedstawimy w Kaplicy Pałacowej, gdzie bez narzuconego tempa i ograniczeń czasowych, będzie można przyjrzeć się najdrobniejszym detalom obrazu.

Oryginalne płótno zostanie zaprezentowane w Salonie Czerwonym ekspozycji pałacowej. Można ją zwiedzać w godzinach 10.00 – 16.00 na podstawie biletów wstępu. Wstęp do Kaplicy Pałacowej jest bezpłatny.