„Vieilles chansons et rondes pour les petits enfants”

„Vieilles chansons et rondes pour les petits enfants” [Stare piosenki i zabawy w kółeczko dla najmłodszych], ilustrował Louis-Maurice Boutet de Monvel, Paris, 1883

1 czerwca 2016 roku w budynku teatralni na pierwszym piętrze zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „Narysuję Ci bajkę”. Zaprezentowane na niej będą ilustracje z książek dla dzieci i młodzieży od początku XIX wieku do końca II wojny światowej. Wśród nich będziemy mogli zobaczyć książkę pt. „Vieilles chansons et rondes pour les petits enfants”, czyli „Stare piosenki i zabawy w kółeczko dla najmłodszych”, wydaną w Paryżu w 1883 roku. W książce tej jest dwadzieścia dziewięć piosenek dla dzieci, z zapisem nutowym, z których część skomponował Charles-Marie Jean Albert Widor, francuski organistą i kompozytor oraz pedagog. Urodził się 21 lutego 1844 roku w Lyonie, zmarł w swoim domu w Paryżu w dniu 12 marca 1937 roku, w wieku 93 lat. Komponował dzieła symfoniczne, utwory kameralne, piosenki i utwory chóralne, muzykę na fortepian i organy. W latach 1870–1934 był tytularnym organistą w kościele św. Sulpicjusza w Paryżu.

W omawianej książce znajdziemy utwory Widora, ale także dawne piosenki do dziecięcych zabaw podwórkowych. Są to następujące utwory:

Au clair de la lune [Przy świetle księżyca], J'ai du bon tabac [Mam dobry tytoń], La Polichinelle [Poliszynel], La Mist’en laire, Ragotin, La boulangère [Piekarz], Le pont d’Avignon [Most w Avignon], La queue leu leu, Le furet du bois joli [Fretka z pięknych lasów], Frère Jacques [Panie Janie], Ramène tes moutons [Zagoń swoje owce], La Tour, prends garde [Wieża, uważaj], As-tu vu la casquette? [Czy widziałeś mój kaszkiet?], Nous n’irons plus au bois [My nie pójdziemy więcej do lasu], Giroflé, girofla, Papa, les p’tits bateaux [Tato, małe stateczki], La Monaco, Le chevalier du guet [Nocna straż], Ah! mon beau château [Ach! mój piękny zamek], Coucou [Kukułka], Fais-dodo, Colas [Ach, śpij Colas], Ah! vous dirai-je, maman [Czy mogę ci mówić mamo], La bonne aventure [Dobre przygody], Le petit chasseur [Mały myśliwy], Savez-vous planter les choux? [Czy potrafisz sadzić kapustę?], La mère Michel [Matka Michel], Galop, Polka.

Książkę zilustrował i wydał Louis-Maurice Boutet de Monvel, francuski malarz i ilustrator. Urodził się 18 października 1850 roku w Orleanie, zmarł w Paryżu 16 marca 1913 roku.
Boutet de Monvel, najbardziej znany z akwarel w książkach dla dzieci, był jednym z pierwszych ilustratorów, który wykonywał ilustracje do dziecinnych książek w kolorze.
Do omawianej książki Boutet de Monvel wybrał nowy podłużny format, każdą piosenkę umieścił na dwóch stronach, na jednej tekst piosenki, na drugiej nuty. Każda strona ozdobiona została fryzem wokół tekstu i nut. Fantazyjne okalające ramki były inspirowane japońską grafiką. Każda strona w tej książce jest małym dziełem sztuki, więc nie bez powodu Maurice Boutet de Monvel zdobył przydomek „książę ilustratorów”.

Opr. Elżbieta Dybała