Pocztówka z wakacji

gallery_(18)

gallery_(18)

gallery_(18)

Koniec wakacji to dla młodszych i starszych czas powrotu do codziennych obowiązków, choć w głowie wciąż jeszcze królują wakacyjne wspomnienia. Letnie pejzaże, utrwalone aparatem fotograficznym czy kolorową pocztówką są doskonałym sposobem, by przynajmniej w wyobraźni przedłużyć błogie chwile spędzone w jakimś wyjątkowym miejscu.

Patrząc na pracę Stanisława Teisseyre „Pejzaż – Wenecja” trudno oprzeć się wrażeniu, iż patrzymy na pocztówkę z wakacyjnej wyprawy do tego miasta. Pierwszy plan to czarny kadłub statku z ugrowymi nadbudówkami i czarnym kominem, odbijającym się w zielonej wodzie kanału, na tle charakterystycznej zabudowy. Widać dwie zielone kopuły z latarniami i trzy szarobeżowe wieże. Można rozpoznać kontury znanych zabytków: dachy weneckich bazylik i dzwonnic, m.in. dzwonnicy św. Marka, który jest patronem tego miasta.

Akwarela powstała w latach 50. XX wieku, być może podczas jakiegoś letniego pleneru. Urzeka swoją kolorystyką i klimatem letniego wypoczynku. Jest właściwie szkicem, niedopracowanym w wielu szczegółach, na który patrzy się niezwykle przyjemnie, szczególnie w czasie, gdy już tylko wspomnienia ożywiają wakacyjne pejzaże.

Stanisław Teisseyre urodził się w 1905 r we Lwowie, zmarł w 1988 r w Gdańsku. Praktykował w Grupie Rysunkowej Politechniki Lwowskiej w latach 1928–32, kontynuował naukę w Paryżu i we Włoszech. Współpracował z lwowskim Zrzeszeniem Artystów Plastyków „Artes”. Podczas pobytu w Paryżu zbliżył się do nurtu kolorystycznego. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku i w Poznaniu.

Opr. Katarzyna Kot

Alert Systemowy