Jadalnia

gallery_(3)

gallery_(3)

gallery_(3)

Zgodnie z obowiązującym w XIX wieku kanonem Jadalnia jest urządzona w ciemnym i ciężkim stylu barokowym.

Na wprost okien stoją dwie szafy gdańskie z przełomu XVII i XVIII wieku, wypełnione porcelanowymi i srebrnymi naczyniami stołowymi. Gdańskie, choć nieco późniejsze, są również wyplatane krzesła (XVIII wiek) oraz rzeźbione krzesła przy stole (XIX wiek). Stół, bufet i rama lustra nad kominkiem mają być – według tradycji – weneckie. Na bufecie fragment szklanego serwisu herbowego Zamoyskich, liczącego pierwotnie 154 sztuki oraz osiemnastowieczne talerze i waza do zupy z Miśni.

Na stole cztery figurki przedstawiające Fortunę i Pokój z porcelany berlińskiej, złocony komplet do piwa i takież puchary toastowe. Dekorację kominka stanowi osiemnastowieczny zegar w typie boulle'owskim, drugi zegar, szafkowy (firma Maple, Londyn, początek XX wieku), stoi obok bufetu.

Nad szafami kopie portretów Sobieskich (według J.Triciusa): króla Jana III z synem Jakubem i Marysieńki z córką Teresą Kunegundą. Nad drzwiami sceny z mitu o Heraklesie. Na stole, nakrytym dla dwóch osób, naczynia porcelanowe z zastawy berlińskiej z lat 1913–1914, kryształowe karafki i kieliszki z francuskiej huty Baccarat oraz srebrne sztućce wiedeńskiej firmy J. C. Klinkosch z około 1900 roku.

Alert Systemowy