Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6117042
Unikalne odwiedziny: 5909400


 

Pieśni Zofii Chodkiewicz

Miło nam poinformować, że dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w Warszawie digitalizacja muzykaliów znajdujących się w zbiorach muzealnej biblioteki została już sfinalizowana.

W bazie RISM – Répertoire International des Sources Musicales (Międzynarodowy Katalog Źródeł Muzycznych), stanowiącej największą na świecie bazę rękopisów oraz druków muzycznych, znajdują się już pierwsze rekordy z opisami bibliograficznymi kozłowieckiego zbioru nut.

Są to dzieła wybitnych i znanych kompozytorów, jak Mozart, Beethoven, Chopin, Verdi, ale także utwory artystów popularnych w XIX wieku, a dziś już nieco zapomnianych, jak Jan Ladislav Dussek, Ignaz Moscheles, Antoni Rubinstein czy Maria z Wołowskich Szymanowska. Są również kompozycje utalentowanych amatorów, jak Kazimierz Lubomirski czy Zofia z Chodkiewiczów Ossolińska.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jest jedną z pierwszych instytucji, której zbiory muzyczne zostały zdigitalizowane, opracowane i udostępnione w Internecie przez Instytut Chopina. Zadanie to zostało zrealizowane w ramach programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej Czasu Rozbiorów”, finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach gwiazdkowego prezentu zapraszamy do wysłuchania transkrypcji wybranych utworów z kozłowieckiej kolekcji (zapis nutowy i audio pod literą „V”)
http://kern.humdrum.org/cgi-bin/browse?l=users/mkonik/nifc-digital-editions/pl-kammzk


Te dwie pieśni – "Le Croisades" i "Romance", zostały skomponowane przez Zofię Chodkiewicz. Zofia z Chodkiewiczów Ossolińska była babką po kądzieli Anieli z Potockich Zamoyskiej, żony Konstantego Zamoyskiego, I ordynata na Kozłówce.
 

https://www.youtube.com/watch?v=KXcy5A7Z3RM&feature=youtu.be