Autor: Oliwia Kaczmarzewska

Spektakl „Mój boski rozwód”

8 lipca 2025
Na zdjęciu widać kobietę w średnim wieku występującą na scenie teatralnej. Stoi na ciemnym tle, oświetlona punktowym światłem sceny, które podkreśla jej twarz i sylwetkę. Ma krótkie, siwe, lekko kręcone włosy. Ubrana jest w czarną bluzkę z czerwonym geometrycznym wzorem i czarne spodnie. W rękach trzyma pomarańczową słuchawkę telefoniczną na spiralnym kablu – jedną słuchawkę w każdej dłoni – co sugeruje element humorystyczny lub ekspresyjny fragment monologu. Kobieta patrzy w stronę widowni z wyrazem lekkiego zaskoczenia lub rozbawienia na twarzy. Widzowie są tylko zarysowani jako ciemne sylwetki na pierwszym planie.
Zdjęcie ukazuje scenę z monodramu, najprawdopodobniej przedstawiającą emocjonalny lub komiczny moment opowieści.

Spektakl „Mój boski rozwód”

Na zdjęciu widać kobietę w średnim wieku występującą na scenie teatralnej. Stoi na ciemnym tle, oświetlona punktowym światłem sceny, które podkreśla jej twarz i sylwetkę. Ma krótkie, siwe, lekko kręcone włosy. Ubrana jest w czarną bluzkę z czerwonym geometrycznym wzorem i czarne spodnie. W rękach trzyma pomarańczową słuchawkę telefoniczną na spiralnym kablu – jedną słuchawkę w każdej dłoni – co sugeruje element humorystyczny lub ekspresyjny fragment monologu. Kobieta patrzy w stronę widowni z wyrazem lekkiego zaskoczenia lub rozbawienia na twarzy. Widzowie są tylko zarysowani jako ciemne sylwetki na pierwszym planie. Zdjęcie ukazuje scenę z monodramu, najprawdopodobniej przedstawiającą emocjonalny lub komiczny moment opowieści.

Spektakl „Mój boski rozwód” autorstwa Geraldine Aron, zaprezentowany w formie monodramu, stanowił niezwykle poruszającą i zarazem pełną humoru opowieść o kobiecie mierzącej się z trudnym etapem życia – rozpadem małżeństwa. W roli głównej wystąpiła Magdalena Sztejman, aktorka Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, która w sposób sugestywny i autentyczny oddała złożoność emocjonalną postaci Angeli.

Monodram, wyreżyserowany przez Marka Pasiecznego w ramach projektu aktorskiego „Demokreacje”, porusza uniwersalne tematy związane z miłością, zdradą, samotnością, przemijaniem oraz poszukiwaniem własnej tożsamości. Przedstawiona historia ukazuje proces wewnętrznej przemiany bohaterki, która – mimo bolesnych doświadczeń – odnajduje w sobie siłę do odbudowy życia i redefinicji kobiecości.

Atutem spektaklu była jego kameralna forma, pozwalająca na bezpośredni kontakt z widzem, a także przemyślana oprawa scenograficzna i muzyczna, które dopełniały emocjonalny wymiar opowieści. Zarówno treść sztuki, jak i sposób jej wykonania spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, co potwierdza trafność wyboru repertuarowego oraz znaczenie tematów podejmowanych w przedstawieniu.

Spektakl „Mój boski rozwód” to przykład teatru zaangażowanego emocjonalnie, który nie tylko dostarcza artystycznych wrażeń, ale również skłania do refleksji nad rolą kobiety we współczesnym świecie i znaczeniem indywidualnej siły w pokonywaniu życiowych kryzysów.

Alert Systemowy