Tygrys ussuryjski

gallery_(29)

gallery_(29)

gallery_(29)

Pozostając w wakacyjnym temacie obcowania z przyrodą przyjrzymy się jednemu z najpiękniejszych dzikich zwierząt na świecie. W kozłowieckich zbiorach sztuki współczesnej znajduje się grafika Włodzimierza Kunza zatytułowana „Tygrys ussuryjski”, wykonana techniką suchej igły (suchoryt). Jest to scena z miejskiego ogrodu zoologicznego, w którym na rozległym wybiegu można oglądać potężnego tygrysa. Daleko w głębi, za fosą i barierką, schematycznie zaznaczone są sylwetki widzów, a następnie niskie zabudowania oraz kilka drzew. Ta wyjątkowa grafika prezentowana była na Wystawie Jesiennej Związku Polskich Artystów Plastyków w Krakowie w 1955 roku.

Tytułowy tygrys, nazywany również syberyjskim lub amurskim (Panthera tigris altaica), jest największym kotem drapieżnym na świecie. Zamieszkuje trudno dostępne tereny położone na wschodzie Rosji nad rzeką Ussuri (dzisiejszy Kraj Nadmorski). Dorosły samiec tygrysa może ważyć nawet 300 kg, osiągając długość, z ogonem, ponad 3 metry. Długość samych górnych kłów jest imponująca, sięga do 9 cm. Poluje na duże ssaki, głównie dziki i jelenie, czasami atakuje również bydło domowe. Potrafi zjeść jednorazowo nawet do 40 kg mięsa.

Tygrys syberyjski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. W latach 40. XX wieku w ZSRR było tylko około 20–30 osobników, dlatego już w 1947 roku wydano całkowity zakaz polowań na tygrysy. W połowie lat 80. ich ilość wzrosła do ok. 250 sztuk. Niestety, dalsze postępujące niszczenie naturalnego środowiska, w tym niekontrolowana wycinka lasów oraz kłusownictwo (części ciała tych zwierząt są poszukiwanymi składnikami w tradycyjnej medycynie chińskiej) powodują dalsze straty liczebności tych niezwykłych zwierząt.

Prof. Włodzimierz Kunz (1926–2002) – polski malarz, grafik, pedagog. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1954 r.), wiążąc się na całe życie z tą uczelnią. Piastował funkcje kierownika Katedry Litografii, dziekana Wydziału Grafiki i kierownika Pracowni Malarskiej na Wydziale Malarstwa. Trzykrotnie wybrany był rektorem ASP w Krakowie (1980–1986 i 1993–1996).

Opr. Katarzyna Kot

Alert Systemowy