Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889–1919

22 czerwca 2018

22 czerwca – 12 listopada 2018

Śladami Marszałka Mannerheima w Polsce 1889–1919

miejsce: galeria "Z ogrodu" w budynku pałacu

Wystawa planszowa przygotowana przez Annę i Jukkę Soisalon-Soininen oraz Polsko-Fińską Grupę Projektową we współpracy z Ambasadą Finlandii, Konsulatami Honorowymi Finlandii w Polsce i warszawskim Domem Spotkań z Historią.

Poświęcona jest postaci Marszałka Karola Gustawa Mannerheima, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Polską i z Polakami.

Karol Gustaw Emil Mannerheim (1867–1951), baron, fiński dowódca wojskowy, generał-lejtnant Armii Imperium Rosyjskiego, marszałek Finlandii, polityk, regent Królestwa Finlandii (1918–1919), prezydent Finlandii (1944–1946).

Podczas służby w wojsku rosyjskim trzykrotnie stacjonował na ziemiach polskich, m.in. w latach 1911–1914 dowodził Lejb-Gwardyjskim Pułkiem Ułanów Jego Wysokości w Warszawie. Zaprzyjaźnił się wówczas z polskimi rodzinami arystokratycznymi: Zamoyskich, Lubomirskich, Branickich, Potockich, Radziwiłłów, Tyszkiewiczów, Wielopolskich i innych. Baron Mannerheim, w odróżnieniu od innych oficerów rosyjskich, był chętnie zapraszany do ich rezydencji. Z polskimi przyjaciółmi lubił spotykać się też w warszawskich lokalach, na wyścigach konnych i polowaniach. Swój pobyt w Polsce marszałek Mannerheim wspominał jako najszczęśliwszy okres w życiu.

Wystawa powstała w 2017 roku z okazji obchodów 100. rocznicy niepodległości Republiki Finlandii oraz 150. rocznicy urodzin Marszałka.