„Pochód Niepodległości”

30 września 2018
„Pochód Niepodległości”

„Pochód Niepodległości”

„Pochód Niepodległości”

W niedzielę, 30 września, odbyło się symboliczne i wyjątkowe wydarzenie – „Pochód Niepodległości”. Jego trasa wiodła spod kościoła w Kamionce do odrestaurowanego specjalnie na tę okoliczność pomnika-kapliczki, znajdującego się w lesie przy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. W 1928 roku, podczas uroczystości upamiętniającej pierwsze dziesięciolecie niepodległej Polski, która miała miejsce w siedzibie ordynacji kozłowieckiej, na pomniku została umieszczona marmurowa płyta inskrypcyjna: 10-LECIE ODRODZENIA ZJEDNOCZONEJ POLSKI 1918–1928. W nawiązaniu do tego wydarzenia podczas Pochodu zorganizowanego w setną rocznicę odzyskania niepodległości na pomniku umieszczono drugą tablicę inskrypcyjną: 100-LECIE ODRODZENIA PAŃSTWA POLSKIEGO 1918–2018.

W Pochodzie uczestniczyło kilkaset osób z całego regionu, w tym Marszałek Józef Piłsudski i Konstanty Zamoyski – postaci grane przez aktorów z grupy „Poławiacze Pereł” z Lublina.

Po odsłonięciu tablicy i złożeniu kwiatów dalsza część imprezy odbywała się w pałacowych ogrodach. W programie znalazły się występy dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Samoklęskach oraz Zespołu Szkół w Kamionce. Zwieńczeniem części artystycznej był spektakl Grupy Teatralnej „Ogniwo” z Samoklęsk, która wystawiła „Zaślubiny Wisły z Bałtykiem”, według oryginalnego scenariusza Jadwigi Zamoyskiej z roku 1928.Pokaz historyczny przedstawiło Stowarzyszenie Historyczne „Ćwieki” ze Starościna, a kawalerzyści 2 Pułku Strzelców Konnych zaprezentowali pokaz wyszkolenia sekcji kawalerii oraz władania bronią białą.

Wydarzenie ściągnęło tłum widzów i przyniosło niezapomniane wrażenia.

W trakcie całej imprezy goście mogli odwiedzić stoisko Poczty Szkolnej z Kamionki oraz zwiedzać wystawę „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą”, na którą wstęp tego dnia był bezpłatny.

Organizatorami kulminacji obchodów Roku Niepodległości w naszej gminie byli:

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Gmina Kamionka, Gminna Biblioteka Publiczna w Kamionce, Gminny Ośrodek Kultury w Kamionce, Zespół Szkół w Kamionce oraz Szkoła Podstawowa w Samoklęskach.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2018”.

Alert Systemowy