Jubileusz 75-lecia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

6 września 2019
Jubileusz 75-lecia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

6 września 2019 roku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce obchodziło jubileusz 75-lecia, nad którym honorowy patronat objęli Pan Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Pan Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego. Uroczystość zaszczyciło wielu znamienitych gości.

Oficjalne obchody rozpoczęła sesja naukowa „Muzea – rezydencje w Polsce 3 – Metamorfozy”, poświęcona przemianom, jakie w polskich muzeach – rezydencjach zachodzą dzięki pozyskiwanym funduszom zewnętrznym.

O projektach realizowanych w najbardziej znanych polskich muzeach rezydencjonalnych, w Wilanowie, Łańcucie, Pszczynie, Rogalinie i w Kozłówce, opowiedzieli dyrektorzy tych placówek.

W reprezentacyjnym Salonie Czerwonym pałacu w Kozłówce odbyło się uroczyste uhonorowanie Muzeum Zamoyskich w Kozłówce złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a ponadto wybrani pracownicy otrzymali Medale za Długoletnią Służbę, odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał Pan Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski.

Podczas uroczystości Pani Inka Zamoyska, córka ostatnich właścicieli majątku w Kozłówce, przekazała Muzeum szczególne pamiątki, osobiste przedmioty związane z jej rodzicami, Jadwigą i Aleksandrem Zamoyskimi, które wzbogacą muzealne zbiory.

Obchody kozłowieckiego jubileuszu uświetniły muzyczne życzenia w wykonaniu Grzegorza Wilka.