Daisy, księżna von Pless

5 października 2007
gallery_(8)

gallery_(8)

gallery_(8)

5 października – 30 listopada 2007

Daisy, księżna von Pless. Szczęśliwe lata
Portrety księżnej Daisy i jej Przyjaciół z Archiwów Laffayette'a w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

kurator: Barbara Borkowy, Russell Harris (Victoria & Albert Museum, Londyn); oprawa plastyczna: Anna Fic-Lazor (Muzeum Zamoyskich w Kozłówce)

miejsce: teatralnia zespołu pałacowo-parkowego


Daisy, księżna von Pless (1873–1943), z domu Maria Teresa Oliwia, najstarsza córka pułkownika Williama Cornwallis-Westa, właściciela zamku Ruthin w prowincji Denbighshire i posiadłości Newlands w Hampshire, i Marii Adelajdy Virginii Eupatorii z domu FitzPatrick. Zamek Pszczyński, jedna z rezydencji zamożnej rodziny Hochbergów, stał się na wiele lat jej domem, gdy poślubiła w 1891 r. Hansa Heinricha XV, księcia von Pless. W latach przed I wojną światową, Daisy i jej mąż prowadzili wystawny styl życia pełen dworskich uroczystości, przyjęć, polowań i podróży po świecie. Wielu przyjaciół Daisy, należących do rodzin królewskich i arystokracji europejskiej, odwiedzało ją na Śląsku.

Wystawa została wypożyczona z Muzeum Zamkowego w Pszczynie. Fotografie do wystawy zostały wybrane z obszernego archiwum studia Lafayette‘a przechowywanego w Victoria & Albert Museum w Londynie. Czterdzieści dwa zdjęcia z oryginalnych szklanych negatywów o wielkości 15 x 12 cali (38cm x 30 cm) wykonane zostały przy użyciu najnowszego programu komputerowego i nowoczesnej techniki drukarskiej. Odkryte podczas prac budowlanych w Londynie w 1988 r. i ocalone dla potomności portrety utrwaliły dla nas obraz wyższych klas społecznych z przełomu XIX i XX wieku. Prace Lafayete’a odznaczały się wysokim poziomem artystycznym, szczycił się on tytułem Fotografa Jej Królewskiej Mości, a klientelę stanowiła śmietanka towarzyska całego świata. Wśród prezentowanych fotografii znalazły się portrety księżnej Daisy von Pless, jej rodziny i przyjaciół, m.in. króla Edwarda VII i królowej Aleksandry, króla Jerzego V i królowej Marii, króla Hiszpanii Alfonsa XIII czy lady Churchill, matki Winstona Churchilla. Te przepiękne fotografie, zawierające tyle interesujących szczegółów, rozpatrywane mogą być z wielu perspektyw – ówczesnej mody, biżuterii, zwyczajów czy nawet sposobu zachowania – i dlatego stanowią ważne źródło historyczne przeszłej epoki oraz posiadają olbrzymią wartość edukacyjną

Portrety wraz z opisami można zobaczyć na stronie internetowej: www.rvondeh.dircon.co.uk

Alert Systemowy