220 lat temu – od Bielińskich do Zamoyskich

25 czerwca 2019
220 lat temu – od Bielińskich do Zamoyskich

W 1799 roku, równo 220 lat temu, Kozłówka przeszła z rąk Bielińskich na własność rodziny Zamoyskich i pozostała nią do 3 września 1944 roku, kiedy to dekret o reformie rolnej pozbawił rodzinnej spuścizny Aleksandra i Jadwigę Zamoyskich.

Dla uczczenia tej rocznicy muzeum przygotowało specjalną ekspozycję prezentującą sylwetki bohaterów wydarzeń – Franciszka Bielińskiego, sprzedającego klucz kozłowiecki, oraz Aleksandra Zamoyskiego, XI ordynata na Zamościu, i jego żony, Marii z Granowskich, którzy majątek nabyli. Pokazany jest także pałac w Kozłówce, w swojej pierwotnej, XVIII-wiecznej wersji. W gablocie wyeksponowano, nie prezentowane dotąd, dokumenty, m.in. akt ślubu Aleksandra Zamoyskiego i Marii Granowskiej z 1798 roku oraz inwentarz majątku kozłowieckiego z 1801 roku, spisany po śmierci XI ordynata.

Tę mini wystawę, urządzoną w Salonie Białym pałacu, będzie można oglądać od 25 czerwca do końca lipca bieżącego roku.