Autor: Oliwia Kaczmarzewska

Noc Muzeów 2025 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

20 maja 2025
Zdjęcie przedstawia grupę kilkunastu osób – 14 kobiet i 2 mężczyzn – pozujących wspólnie w eleganckim wnętrzu pałacowym. Większość kobiet ubrana jest w stroje stylizowane na modę z końca XIX wieku: długie suknie z wysokimi kołnierzami, ozdobnymi rękawami, koronkami i guzikami. Suknie są bogato zdobione, w różnych kolorach – od pastelowego różu, przez granat i błękit, po czerń i szarości z różowymi akcentami. Jedna z kobiet nosi nowoczesny biały garnitur, a kilka osób (po bokach) ma współczesne ubrania w neutralnych barwach.
Na pierwszym planie, na krześle pośrodku, siedzi starszy mężczyzna w okularach i w szarej, kraciastej marynarce. Pozostałe osoby stoją wokół niego w półkolu. Tło stanowi bogato zdobiona sala – ściany w intensywnym czerwonym kolorze, ozdobne zasłony i duży obraz w pozłacanej ramie przedstawiający scenę historyczną. Po lewej stronie widoczny fragment zabytkowego pieca kaflowego w biało-niebieskie wzory, a podłogę zdobi klasyczny dywan.

Całość tworzy atmosferę elegancji i historycznego klimatu – zdjęcie najprawdopodobniej wykonano podczas wydarzenia kulturalnego lub muzealnego związanego z historią lub rekonstrukcją epoki.

Noc Muzeów 2025 w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Zdjęcie przedstawia grupę kilkunastu osób – 14 kobiet i 2 mężczyzn – pozujących wspólnie w eleganckim wnętrzu pałacowym. Większość kobiet ubrana jest w stroje stylizowane na modę z końca XIX wieku: długie suknie z wysokimi kołnierzami, ozdobnymi rękawami, koronkami i guzikami. Suknie są bogato zdobione, w różnych kolorach – od pastelowego różu, przez granat i błękit, po czerń i szarości z różowymi akcentami. Jedna z kobiet nosi nowoczesny biały garnitur, a kilka osób (po bokach) ma współczesne ubrania w neutralnych barwach. Na pierwszym planie, na krześle pośrodku, siedzi starszy mężczyzna w okularach i w szarej, kraciastej marynarce. Pozostałe osoby stoją wokół niego w półkolu. Tło stanowi bogato zdobiona sala – ściany w intensywnym czerwonym kolorze, ozdobne zasłony i duży obraz w pozłacanej ramie przedstawiający scenę historyczną. Po lewej stronie widoczny fragment zabytkowego pieca kaflowego w biało-niebieskie wzory, a podłogę zdobi klasyczny dywan. Całość tworzy atmosferę elegancji i historycznego klimatu – zdjęcie najprawdopodobniej wykonano podczas wydarzenia kulturalnego lub muzealnego związanego z historią lub rekonstrukcją epoki.

W dniu 17 maja 2025 r., w godzinach 18:00–22:00, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce po raz kolejny wzięło udział w ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Przenieś się w przeszłość!” i poświęcona była modzie oraz obyczajom minionych epok – od drugiej połowy XIX wieku po lata 50. XX wieku.

Zwiedzający mieli okazję wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu ekspozycji muzealnych – Pałacu, Lapidarium, ekspozycji Socrealizm. Galeria Sztuki”, „Rodzinny Album” i „Europa w Rodzinie”. Przewodnicy, ubrani w stroje historyczne, przybliżali gościom klimat dawnych czasów, co znacząco wzbogaciło odbiór prezentowanych treści.

Wydarzeniu towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe, w tym stylizowana strefa fotograficzna, konkurs na najlepsze przebranie historyczne oraz interaktywna gra terenowa „Paszport Czasu”, w której uczestnicy zdobywali pieczątki, odkrywając kolejne elementy muzealnej ekspozycji.

Kulminacyjnym punktem wieczoru był spektakl iluzji pt. „Mistrzowie” w wykonaniu Bartłomieja „Sztukmistrza” Cichały, inspirowany klasyczną sztuką magiczną, obejmujący m.in. elementy lewitacji, teleportacji i czytania w myślach. Pokaz spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności i odbył się w przestrzeni ekspozycji „Socrealizm, Galeria Sztuki”.

Noc Muzeów w Kozłówce była nie tylko okazją do kontaktu z kulturą i historią, lecz także przestrzenią dla kreatywnej zabawy i rodzinnej integracji. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, a frekwencja potwierdziła, że Kozłówka pozostaje jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów regionu również po zmroku.

Alert Systemowy