Moda w bibliotece

7 maja 2020
Fragment pomieszczenia z szafami bibliotecznymi. Na ich tle manekin ubrany w stylową suknię. Na pierwszym planie kilka numerów dziewiętnastowiecznego czasopisma modowego „La Mode Illustrée. Journal de la Famille”

Pokaz w bibliotece "Modna w kazdym wieku"

Fragment pomieszczenia z szafami bibliotecznymi. Na ich tle manekin ubrany w stylową suknię. Na pierwszym planie kilka numerów dziewiętnastowiecznego czasopisma modowego „La Mode Illustrée. Journal de la Famille”

Zbliża się 8 maja i Dzień Bibliotekarza, który rozpoczyna Tydzień Bibliotek, program promocji czytelnictwa i bibliotek obchodzony od roku 2004. Chcąc uczcić to wydarzenie w kozłowieckiej Bibliotece pokazujemy XIX-wieczne czasopismo modowe „La Mode Illustrée. Journal de la Famille”, wydawane w Paryżu przez Firmin-Didot i wspólnicy, obecnie Firmin Didot, w formie tygodnika. W zbiorach biblioteki zabytkowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce znajdują się oprawne roczniki z lat 1873, 1875, 1877, 1878, 1880 i 1881.

„La Mode Illustrée” to pięknie wydawane czasopismo, w formacie folio, bogato ilustrowane tysiącami wzorów sukien, kapeluszy, kołnierzy, koronek, haftów itp. Oprócz ilustracji czarnobiałych znajdują się w nim ręcznie kolorowane ryciny przedstawiające obowiązujące trendy i stroje najmodniejsze w danym sezonie XIX wieku. Od roku 1870 dobra kozłowieckie należały do hrabiego Konstantego Zamoyskiego. Paryskie żurnale zamawiała zapewne jego żona, Aniela z Potockich Zamoyska, aby być na bieżąco z obowiązującą modą i czerpać inspiracje dla swoich strojów.

W Bibliotece zaprezentowane zostaną także egzemplarze bardzo niegdyś poczytnego i popularnego, zwłaszcza wśród pań, polskiego ilustrowanego tygodnika kobiecego „Bluszcz”, wydawanego w Warszawie. W rubryce „Mody i roboty” zamieszczano w nim propozycje modnych strojów codziennych, wizytowych, sportowych, podróżnych, wieczorowych, ślubnych, a nawet wzory gustownych dessous, czyli damskiej bielizny. W zbiorach kozłowieckich zachowały się egzemplarze „Bluszczu” z lat 1881, 1884, 1921, 1927–1930, 1932. Te z okresu międzywojennego prenumerowały prawdopodobnie Maria z Potockich, żona II ordynata kozłowieckiego Adama Zamoyskiego, oraz jej synowa Jadwiga z Brzozowskich, żona Aleksandra Zamoyskiego, ostatniego właściciela Kozłówki.

Po wielu latach na podstawie tych samych XIX-wiecznych żurnali powstały stylizowane stroje, w których panie edukatorki prowadzą muzealne interakcyjne zajęcia warsztatowe. Dla przykładu pokazujemy jedną z tych kreacji.

W związku z pandemią koronawirusa muzeum jest jeszcze niedostępne dla zwiedzających. Ale już niebawem nasze ekspozycje zostaną otwarte. Pokaz paryskich i polskich żurnali mód będzie można oglądać w Bibliotece pałacowej, nie tylko podczas Tygodnia Bibliotek, ale do końca maja.

Alert Systemowy