Autor: Elżbieta Dybała

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia 2024
plakat do wystawy

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzimy co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, który został patronem tego dnia, ponieważ napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie, zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi i co roku jego gospodarzem jest inne państwo. Polska była organizatorem w 1979 roku, a od 2001 roku prowadzona jest akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata literatury i zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Z okazji tego święta Muzeum Zamoyskich w Kozłówce pokazało część książek dziecięcych pochodzących z księgozbioru rodziny Zamoyskich, dawnych właścicieli Kozłówki.

Początki literatury pisanej z myślą o młodych czytelnikach sięgają XVIII wieku. W zbiorach muzealnej biblioteki zabytkowej zachowało się około 60 książek dla dzieci i młodzieży, pochodzących z wieku XIX i XX, wszystkie w języku francuskim. Nie ma wśród nich książek Hansa Christiana Andersena i nie wiadomo, czy jego baśnie znajdowały się bibliotece Zamoyskich. W prezentowanym zbiorze jest najstarsza kozłowiecka książka dziecięca, zbiór opowieści i historyjek Le monde des enfans ou Recueil d'Historiettes orné de gravures (Świat dzieci czyli opowieści i historyjki) napisana przez Ojca Libberta, wydana w Lipsku w roku 1820. Książka ta należała do Wandy Ossolińskiej, późniejszej Tomaszowej Potockiej, która następnie przekazała ją swej córce Anieli, późniejszej Konstantowej Zamoyskiej, I ordynatowej na Kozłówce. Wśród książek dla dzieci i młodzieży w kozłowieckiej bibliotece zabytkowej przeważają dwie serie wydawnicze, ukazujące się w wydawnictwie Hachette w połowie XIX wieku: Bibliothèque Rose (Różowa biblioteka) i Bibliothéque de la Jeunesse (Biblioteka młodzieży).

Prezentację książek dla dzieci i młodzieży z dawnej biblioteki rodziny Zamoyskich będzie można zobaczyć w oficynie północnej zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce dniach 2–30 kwietnia 2024 roku.