Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6039324
Unikalne odwiedziny: 5834824


 

Wystawa czasowa „Historia pisana życiorysami...”.

22 czerwca, w obecności licznych gości, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej: „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą”. W uroczystości wzięli udział także potomkowie ostatnich właścicieli Kozłówki – Aleksandra Leszka i Jadwigi z Brzozowskich Zamoyskich – Inka Zamoyska (córka) oraz Peter i Karlinda (wnukowie) wraz z dziećmi.

Na nowej wystawie zaprezentowana została m.in. szabla kawaleryjska Aleksandra Leszka Zamoyskiego, z oznaczeniem 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej oraz dedykacją Dowódcy, a także obrazy Wojciecha Kossaka, Juliana Fałata i projekty sztandarów Józefa Mehoffera.

Wystawą tą wpisujemy się w ogólnopolskie obchody jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jednocześnie jest ona kolejną edycją organizowanych przez nasze muzeum wystaw i spotkań naukowych z cyklu „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie”. Chcemy przypomnieć patriotyczną postawę polskiego ziemiaństwa i jego aktywną działalność polityczną, społeczną i gospodarczą w pierwszej ćwierci XX wieku, w okresie odzyskiwania i utrwalania niepodległości przez odradzające się  Państwo Polskie.

W tym samym dniu odbył się także wykład pt.: „Śladami marszałka Mannerheima w Polsce 1889–1919”, wygłoszony przez Państwa Annę Kulicką-Soisalon-Soininen i Jukka Soisalon-Soininen. Odczyt poświęcony był postaci marszałka Carla Gustafa Mannerheima, męża stanu i architekta fińskiej niepodległości oraz jego związkom z Polską i Polakami. Temat wystąpienia został zilustrowany wystawą plenerową, pod takim samym tytułem, zorganizowaną przez Polsko-Fińską Grupę Projektową we współpracy z Ambasadą Finlandii, Konsulatami Honorowymi Finlandii w Polsce oraz warszawskim Domem Spotkań z Historią.

Obie wystawy będzie można zwiedzać do 12 listopada br.

Tego dnia miało miejsce także inne bardzo ważne wydarzenie. Dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce Anna Fic-Lazor została uhonorowana medalem „Gloria Artis”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za wyróżniającą się pracę w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej oraz ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.