Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6117016
Unikalne odwiedziny: 5909374


 

Męskie rzeczy

Wiele obiektów, prezentowanych na co dzień w ekspozycji pałacowej Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, można teraz oglądać podczas wystawy „Męska rzecz” w Muzeum Śląskim w Katowicach (27 lipca – 28 października br.).

Ekspozycja, poświęcona panom w różnych aspektach, przedstawia m.in. dawnego eleganta z niezbędnymi przyborami „kosmetycznymi” (dekorowany herbem Jelita podróżny komplet toaletowy Maurycego Zamoyskiego, przedostatniego ordynata na Zamościu).

Salonowe rozrywki dżentelmenów przybliżają akcesoria do gry w karambol (kule i kije na specjalnym stojaku), zaś typowe zajęcia w plenerze, czyli polowania, zobrazowane są obiektami z Pokoju Myśliwskiego: prochownicami, manierkami, wyjątkowym fotelem w oprawie z rogów zwierzęcych czy kieszonkowym zegarkiem ze sceną łowiecką.

Inne upodobania arystokraty ukazują: interesujący przybór do gaszenia cygar oraz humidory służące do ich przechowywania (szklana kaseta ujęta mosiężną dekoracją i uchylna szafka z otworami wentylacyjnymi).

Pewne słabości wysoko urodzonych „demaskuje” przenośny sepet z kompletem kryształowych kieliszków czy zestaw pistoletów pojedynkowych…