Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 5477395
Unikalne odwiedziny: 5287440

Magia uranowego szkła


18 maja – 5 listopada 2017 r.

"Magia uranowego szkła"

miejsce: Jadalnia pałacowa

kurator: Karolina Wilkowicz


Muzeum Zamoyskich w Kozłówce jako ­pierwsze prezentuje publicznie szkło urano­we z kolekcji Pana ­Alberto ­Salas Bara­hona, Ambasadora Peru w Polsce.

Szkło uranowe charakteryzuje się różnymi odcieniami barw żółtej i zielonej, które zawdzięcza domieszce związków uranu. Inną, interesującą i widowiskową właściwością tego szkła jest fluorescencja w świetle ultrafioletowym. Odmianą szkła uranowego jest szkło wazelinowe, nieprzezroczyste, o barwie białej. Zawartość uranu w szkle wynosi 1–2%, w starszych wyrobach może być wyższa. Mimo, iż reaguje na nią licznik Geigera, powszechnie uważa się te przedmioty za nieszkodliwe.

Najstarsze przykłady szkła z domieszką uranu pochodzą z I stulecia naszej ery, ale prawdziwy rozwój tej techniki nastąpił w latach 40. XIX wieku. Wyroby z uranowego szkła zaczęły produkować huty w Czechach, a wkrótce wytwórnie w całej Europie, m.in. Baccarat we Francji, Val Saint Lambert w Belgii. Wzory tworzyli słynni projektanci, jak czołowy przedstawiciel doby secesji, Josef Hoffmann. Moda na szkło uranowe trwała do połowy XX wieku. Wyrabiano z niego naczynia stołowe, zastawy toaletowe, przedmioty dekoracyjne. Dziś są one poszukiwane przez kolekcjonerów, zdobią też muzealne ekspozycje.