Opera „Straszny dwór”

Opera „Straszny dwór”

15 sierpnia na dziedzińcu pałacowym odbyła się plenerowa realizacja opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W niezwykle widowiskowym spektaklu wystąpili soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu, chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”.

Przedstawienie zostało zorganizowane przez Fundację im. Wincentego i Franciszka Lesslów oraz Teatr Muzyczny w Lublinie w ramach projektu OPERA NA PROWINCJI. Projekt został wpisany w program oficjalnych obchodów Roku Moniuszkowskiego w Polsce. Inicjatorem, a zarazem reżyserem spektaklu jest Tomasz Mazur – solista Teatru Wielkiego w Poznaniu oraz prezes Fundacji Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach.

Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z 200. rocznicą jego urodzin, w tym roku przypada też 75. rocznica utworzenia Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Obie rocznice upamiętnione zostały wspaniałym widowiskiem, prezentującym i upowszechniającym najwybitniejsze dzieło Stanisława Moniuszki w pięknej naturalnej scenografii kozłowieckiego pałacu.