Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6375027
Unikalne odwiedziny: 6155250


 

Dziedziniec

Zegar słoneczny:

Zegar słoneczny, projektu astronoma Jana Baranowskiego, ustawiony w Kozłowce w 1876 roku. Okrągła tarcza ustawiona jest na kanelowanej kolumnie. Na tarczy wykute są cyfry rzymskie odpowiadające godzinom, data roczna „1876”, oraz układająca się promieniście podziałka, wyznaczająca godziny, półgodziny i kwadranse. W centrum tarczy zostały umieszczone gnomony. W roku 2015, decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zegar został wpisany na listę zabytków. Więcej o zegarze czytaj tutaj.


Brama i ogrodzenie:

Ogrodzenie frontowe Kozłówka zawdzięcza Konstantemu Zamoyskiemu. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że części metalowe bramy wykonała w latach 80. XIX wieku Fabryka Wyrobów Metalowych Władysław Gostyński i Spółka z Warszawy. Produkty tej firmy słynęły z wysokich walorów artystycznych i doskonałego wykonania. Elementy metalowe ogrodzenia prawdopodobnie powstały w lubelskiej Fabryce Machin i Odlewni Żelaza M. Wolski i Spółka.

W roku 2013, dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”, priorytet „Ochrona zabytków” oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego przeprowadzono gruntowną konserwację bramy i ogrodzenia. Zniszczone elementy piaskowca, wymagały dezynfekcji, oczyszczenia, wypełnienia ubytków a nawet zrekonstruowania niektórych brakujących fragmentów. Należało także wzmocnić pęknięci muru, naprawić tynki, wykonać izolację przeciwwilgociową i opaskę odwadniającą. Prowadzone prace dotyczyły również konserwacji elementów żelaznych i żeliwnych ogrodzenia. Były one związane nie tylko z oczyszczeniem ich z korozji i fachowym zabezpieczeniem, ale także z konserwacją żeliwnych wazonów, ozdabiających bramę i prac pozłotniczych jej zwieńczenia (z herbem i dewizą Zamoyskich). Obecnie, bramę i jej otoczenie można podziwiać w pełnej krasie i…blasku złota..