Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 6039353
Unikalne odwiedziny: 5834852


 

Pomnik żołnierzy napoleońskich odzyskał blask

Zakończyły się prace konserwatorskie przy pomniku upamiętniającym miejsce spoczynku żołnierzy napoleońskich uczestniczących w kampanii 1812 roku. Pomnik, wzniesiony przez spadkobierców Anieli Zamoyskiej ku czci żołnierzy francuskich zmarłych w 1812, stoi na tyłach pałacu w barokowym, geometrycznym parku. Wykonany jest z kamienia polnego, z umieszczoną centralnie tablicą odlaną z brązu przez firmę Braci Łopieńskich z Warszawy. W szczycie umieszczona jest figura Matki.

Na tablicy znajduje się kopia z grafiki Antoniego Oleszczyńskiego z symbolicznym wyobrażeniem polsko-francuskiego braterstwa broni i napisem na szarfie: FRANÇAIS ET POLONAIS DE TOUS TEMPS AMIS (Francuzi i Polacy przyjaciółmi po wsze czasy).

Poniżej widoczna jest inskrypcja: „D.O.M./ TU SPOCZYWAJĄ PROCHY ŻOŁNIERZY FRANCUSKICH/ ARMJI NAPOLEONA/ KTÓRZY W R. 1812 SŁYSZELI PAMIĘTNE SŁOWA WIELKIEGO CESARZA/ „ŻOŁNIERZE, ROZPOCZYNAMY DRUGĄ WOJNĘ O POLSKĘ”/ SPEŁNIAJĄC OSTATNIĄ WOLĘ/ Ś.P. MARYI ANIELI Z POTOCKICH ZAMOYSKIEJ POMNIK TEN KTÓREGO ZA CZASÓW NIEWOLI ZBUDOWAĆ NIE BYŁO MOŻNA/ W ROKU 1930 WZNIESIONO/ POŚWIĘĆCIE WSPOMNIENIE I MODLITWĘ ZMARŁYM/ R.I.P.

Konserwację wykonała Ewa Jodłowska, konserwator dzieł sztuki, a zadanie współfinansowane było ze środków Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.