Google+

 

Muzeum w sieci         Wirtualne zwiedzanie


 


 

ORGANIZATOR MUZEUM

Wszystkie odwiedziny: 5925915
Unikalne odwiedziny: 5727175


 

Lenin i Stalin w Carrarze

22 czerwca 2010 roku w Galerii Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce doszło do niecodziennego wydarzenia. Prawie 3-metrowy, brązowy pomnik Lenina autorstwa Dymitra Szwarca, przy pomocy ciężkiego sprzętu został zapakowany w olbrzymią skrzynię. Wyruszył w podróż do włoskiej Carrary w towarzystwie repliki rzeźby Stalina Aliny Szapocznikow. Pakowaniem i transportem eksponatów zajęła się firma Brandl Transport GmbH z Kolonii.

Obiekty te są prezentowane na XIV Międzynarodowym Biennale Rzeźby – jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Europie w 2010 roku. Tematem wystawy jest monument jako emblemat władzy i wartości patriotycznych oraz proces utraty jego znaczenia, uwalniający rzeźbę od wszelkich podniosłych funkcji. Dla Muzeum Zamoyskich w Kozłówce udział w Biennale to wyzwanie, ale przede wszystkim znakomite wyróżnienie.
Rzeźby wrócą do Kozłówki w listopadzie 2010 roku.

Pomnik Lenina odsłonięto 23 lipca 1950 roku przy słynnym Muzeum Lenina w Poroninie jako dar robotników leningradzkich. W 1990 roku Muzeum zakończyło swoją działalność a pomnik zdemontowano. Do Kozłówki rzeźba przyjechała w maju 1999 roku, przekazana przez Spółkę Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. w Krakowie.