Autor: Elżbieta Dybała

Aleksander Fredro w 230. rocznicę urodzin

17 czerwca 2023
plakat do wystawy

plakat do wystawy

plakat do wystawy

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry.

Aleksander hrabia Fredro urodził się 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie niedaleko Jarosławia. Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej.

 

Po ustąpieniu Napoleona w roku 1815, złożył dymisję i powrócił do Polski. Zajął się sprawami społecznymi i politycznymi. Był m.in. członkiem wolnomularstwa, w roku 1829 wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Po wybuchu Powstania Listopadowego zaangażował się w działalność lwowskiego Obywatelskiego Komitetu Pomocy dla Powstania. W roku 1839 dołączył do grona honorowych obywateli Lwowa. Był również członkiem-założycielem Galicyjskiego Towarzystwa Gospodarczego, powstałego w roku 1845.

8 listopada 1828 r. zawarł związek małżeński z Zofią de domo hr. Jabłonowską, primo voto hr. Skarbkową. W tym samym roku zmarł jego ojciec i Aleksander zajął się gospodarowaniem na odziedziczonych po nim majątkach.

 

Aleksander Fredro to twórca oryginalnej polskiej komedii. Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego. W roku 1818 napisał swoją pierwszą komedię „Pan Geldhab”. Debiutem scenicznym Aleksandra Fredry była jednak jednoaktówka „Intryga na prędce, czyli nie ma złego bez dobrego”, powstała w roku 1815, a pierwszy raz wystawiona w 1817 roku. Jednym z najbardziej znanych dzieł Aleksandra Fredry są „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”. Pierwsza wersja tej pięcioaktowej komedii wierszem powstała w 1827 roku, ostateczna – pięć lat później. Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest „Zemsta”, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również „Damy i huzary”, „Pan Jowialski” czy „Dożywocie”.

Aleksander Fredro znany jest także jako twórca bajek i wierszy dla dzieci, m.in. „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”. Jest również autorem pamiętników z epoki napoleońskiej „Trzy po trzy”, uznanych za klasykę literatury wspomnieniowej.

 

Aleksander Fredro zmarł we Lwowie 15 lipca 1876 roku. Został pochowany w rodzinnej krypcie w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach koło Lwowa.

 

W dniach 17 czerwca – 31 sierpnia 2023 roku podczas zwiedzania ekspozycji wnętrz pałacowych Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, w Bibliotece, będzie można zobaczyć prezentację dzieł Aleksandra Fredry. Woluminy z XIX i początku XX w. pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

 

Źródła:

https://www.granice.pl/news/aleksander-fredro-patron-2023-roku/17647

https://poezja.org/wz/Aleksander_Fredro/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Fredro

 

Podpisy do zdjęć:

  1. Portret Aleksandra Fredry, domena publiczna.
  2. Strona tytułowa rękopisu „Damy i Huzary”, w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie, domena publiczna
  3. Aleksander Regulski, Portret Aleksandra hr. Fredry, domena publiczna.
  4. Pomnik Aleksandra Fredry w Krakowie, domena publiczna.

 

Alert Systemowy