22 czerwca

Otwarcie wystawy czasowej zatytułowanej: „Historia pisana życiorysami. Ziemiaństwo w walce o Niepodległą”. Wystawa czynna będzie do 12 listopada br.

Wystawą tą wpisujemy się w ogólnopolskie obchody jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jednocześnie będzie ona kolejną edycją organizowanych przez nasze muzeum wystaw i spotkań naukowych z cyklu „Ziemiaństwo na Lubelszczyźnie”. Chcemy przypomnieć patriotyczną postawę polskiego ziemiaństwa i jego aktywną działalność polityczną, społeczną i gospodarczą w pierwszej ćwierci XX wieku, w okresie odzyskiwania i utrwalania niepodległości przez odradzające się  Państwo Polskie.

W tym dniu będzie można także wysłuchać odczytu pt.: „Śladami marszałka Mannerheima w Polsce 1889–1919”, wygłoszonego przez Państwa Annę Kulicką-Soisalon-Soinnen i Jukka Soisalon-Soinnen.

Odczyt poświęcony będzie postaci marszałka Carla Gustafa Mannerheima, męża stanu i architekta fińskiej niepodległości. Temat wystąpienia zostanie zilustrowany wystawą plenerową, pod takim samym tytułem, zorganizowaną przez Polsko-Fińską Grupę Projektową we współpracy z Ambasadą Finlandii, Konsulatami Honorowymi Finlandii w Polsce oraz warszawskim Domem Spotkań z Historią.

Jubileuszowi Odzyskania Niepodległości poświęcone zostaną także wystawy fotograficzne:

  • Wystawa plenerowa: „Józef Piłsudski. Zamość. Zamojszczyzna” (scenariusz: Muzeum Zamojskie w Zamościu).

  • Wystawa planszowa „Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość” (scenariusz: Piotr Wdowiak). Posiada patronat Senatu RP, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.